Program: Festivalul Sighisoara Medievala 2011


Intre 27-31 iulie 2011, a XIX-a editie a festivalului sighisorean, intruneste 5 zile de spectacole, parade, turniruri, lupte medievale, initieri cavaleresti, trubaduri, menestreli, teatru de strada, teatru pentru copii si adulti, muzica si dansuri medievale, recitaluri, scoli de lupta medievala, condamnari la moarte, procesiuni de vrajitoare, procese publice, incinerarea eroului pierdut, arderi de vrajitoare, animatie medievala, carnaval, expozitii, mestesugari populari, taur la protap, degustari de vinuri, tobosarii cetatii, statui miscatoare, retrageri cu torte si multe altele…

Anul acesta Festivalul Sighisoara Medievala se transforma intr-un spectacol cu motive din MERLIN sau TARA PUSTIE dupa Tankred Dorst.
Iata Domniile ce vor onora, cel putin pentru moment,cu prezenta si forta lor, Marea Strigare a Festivalului Medieval din Cetatea Sighisoarei Anno Domini 2011:

Cavaleri –
Ordinul Cavalerilor de Medias
Ordinul Cavalerilor Lup
Ordinul Cavalerilor Artgotica
Garda de Bistrita
Ordinul Taborsti Kupci Cehia
Ordinul Cavalerilor Coroanei Cehe
Ordinul Cavalerilor Gladius Dei
Ordinul Paladinilor de Terra Medies
Ordinul Dragonilor de Transilvania
Ordinul Cavalerilor Cerb

Teatru –
Teatrul Scena – Mures
Universitatea de Arte Mures
U.N.A.T.C. “I.L.Caragiale” – Bucuresti
Universitatea Hyperion – Bucuresti
Compania Hai-Hui – Bucuresti
Trupa Tamacisza – Mures
Trupa Pettrinni – Italia
Clubul sportiv Bushi Shindo – Mures
Maxi Joy – Mures

Menestrelii si Trubadurii –
PLANXTY BURKE
LUPUS DACUS
PONTICE
OS TRABUCOS
VAGUS ANIMIS
HOLLOENEK
AULI

Programul:

Miercuri 27 Iulie 2011
Piata Arthur
Ora 11.00 Deschiderea Tirgurilor Mestesugaresti
Mestesugari, Tobosarul Cetatii Sighisoara, Ordinul Cavalerilor Lup Sighisoara, Reprezentanti ATS
Decernarea titlurilor de Mesteri liberi in Tara lui Vlad Dracul
Ora 17.00 Parada Cetatii – Ordinul Cavalerilor de Medias, Ordinul Cavalerilor Lup Tirgu-Mures, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Garda de Bistrita, Ordinul Cavalerilor Lup Sighisoara, Teatrul Scena, Trupa Destin, Lupus Dacus, Tobosarul Cetatii Sighisoara, Budo Maris, Bushi Shindo, Dragonul Lup
Ora 17.30 Demonstratie cu Steaguri – Ordinul Cavalerilor ArtGotica
Ora 18.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor de Medias
Ora 18.45 Lyra – Recital
Ora 19.30 Parada Tobosarilor si a Stegarilor – Lupus Dacus, Tobosarul Cetatii Sighisoara, Dragonul Lup, Ordinul Cavalerilor Lup Sighisoara
Ora 20.00 ,,Merlin” – Eroul lumii medievale
Teatrul Scena, Ordinul Cavalerilor Lup Tirgu-Mures, Lupus Dacus, Ordinul Cavalerilor de Medias, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Ordinul Cavalerilor Lup Sighisoara, Trupa Destin, Garda de Bistrita, Budo Maris, Bushi Shindo
Ora 23.30 Retragere cu torte – Ordinul Cavalerilor de Medias, Ordinul Cavalerilor Lup Tirgu-Mures, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Garda de Bistrita, Ordinul Cavalerilor Lup Sighisoara, Teatrul Scena, Trupa Destin, Lupus Dacus, Tobosarul Cetatii Sighisoara, Budo Maris, Bushi Shindo, Dragonul Lup

Joi 28 Iulie 2011
Piata Arthur
Ora 11.00 Deschiderea Tirgurilor Mestesugaresti si Taberelor Cavaleresti
Ora 17.00 Parada Cetatii – Ordinul Cavalerilor de Medias, Ordinul Cavalerilor Lup Tirgu-Mures, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Garda de Bistrita, Ordinul Cavalerilor Lup Sighisoara, Teatrul Scena, Trupa Destin, Lupus Dacus, Tobosarul Cetatii Sighisoara, Budo Maris, Bushi Shindo, Dragonul Lup
Ora 17.30 Demonstratie cu steaguri – Ordinul Cavalerilor ArtGotica
Ora 18.00 ,,Fii Lupului” – Ordinul Cavalerilor Lup
Ora 18.45 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor de Medias
Ora 19.30 Lupus Dacus – Concert
Ora 20.30 Parada Tobosarilor si a Stegarilor -Tobosarul Cetatii Sighisoara, Lupus Dacus, Ordinul Cavalerilor Lup Sighisoara, Dragonul Lup
Ora 21.00 ,,Merlin” – Eroul lumii medievale
Teatrul Scena, Ordinul Cavalerilor Lup Tirgu-Mures, Lupus Dacus, Ordinul Cavalerilor de Medias, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Ordinul Cavalerilor Lup Sighisoara, Trupa Destin, Garda de Bistrita, Budo Maris, Bushi Shindo
Ora 00.00 Retragere cu torte – Ordinul Cavalerilor de Medias, Ordinul Cavalerilor Lup Tirgu-Mures, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Garda de Bistrita, Ordinul Cavalerilor Lup Sighisoara, Teatrul Scena, Trupa Destin, Lupus Dacus, Tobosarul Cetatii Sighisoara, Budo Maris, Bushi Shindo, Dragonul Lup

Vineri 29 Iulie 2011
Ora 16:30 Marea Parada – Toata suflarea festivalului
Ordinul Cavalerilor de Medias, Ordinul Cavalerilor Lup Tirgu-Mures, Ordinul Cavalerilor Gladius Dei, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Paladinii de Terra Medies, Cavaleri de Tabor, Garda de Bistrita, Ordinul Cavalerilor Lup Sighisoara, Ordinul Cavalerilor Cerb, Lupus Dacus, Planxty Burke, Lyra, Terpischore, Os Trabucos – Portugalia, Auli – Letonia, Holloenek – Ungaria, Teatrul Scena, U.N.A.T.C. I.L.Caragiale Bucuresti, Trupa Hai Hui, Trupa Destin, Trupa Cameleon, Trupa Anima, Tobosarii Cetatii Bistrita, Tobosarul Cetatii Sighisoara
Ora 17.00 Semnarea Hrisoavelor – Piata Arthur
Ora 18.00 Lansarea Centrului Cultural EstEuropean MedievArt Transilvania – Primaria Sighisoara
Ora 19.00 Conferinta ,,Cavalerii Mesei Rotunde” – Noua Acropola – Hotel Sighisoara
Piata Arthur
Ora 10.00 Deschiderea Tirgurilor Mestesugaresti si Taberelor Cavaleresti
Ora 16.30 Marea Parada – Toata suflarea Festivalului
Ora 17.00 Deschiderea Oficiala Sighisoara Medievala 2011 ,,Eroul Medieval”
Ora 17.30 Prezentarea Ordinelor Cavaleresti, Formatiilor si Trupelor
Ora 18.00 Planxty Burke – Concert
Ora 18.45 Lyra – Concert
Ora 19.15 Holloenek – Concert
Ora 20.15 OsTrabucos – Concert
Ora 21.00 ,,Merlin” – Eroul lumii medievale
Teatrul Scena, Ordinul Cavalerilor Lup Tirgu-Mures, Lupus Dacus, Ordinul Cavalerilor de Medias, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Ordinul Cavalerilor Lup Sighisoara, Trupa Destin, Garda de Bistrita, Budo Maris, Bushi Shindo
Ora 00.30 Retragere cu torte – Toata suflarea Festivalului
Piata Martin Luther
Ora 18.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor de Medias
Ora 19.00 Turnir Cavaleresc – Cavaleri de Tabor
Ora 20.00 Farsa populara – U.N.A.T.C. I.L. Caragiale
Ora 21.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Paldinilor de Terra Medies
Ora 22.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor Gladius Dei
Piata Vlad Dracul
Ora 17.00 Animatie medievala – Ordinul Cavalerilor Lup Tirgu-Mures, Lupus Dcaus, Ordinul Cavalerilor Lup Sighisoara, Noua Acropola
Ora 19.00 Arthur si Cavalerii Mesei Rotunde – Trupa Noua Acropola
Ora 21.00 Scoala de Dans, Muzica si Lupte scenice
Piata Ioana D´Arc
Ora 18.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor Cerb
Ora 19.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor ArtGotica
Ora 19.45 Turnir Cavaleresc – Garda de Bistrita
Ora 20.15 Farsa populara – Trupa Cameleon
Piata Robin Hood
Ora 16.30 Spectacol pentru Copii – Trupa Anima
Ora 17.15 Spectacol pentru Copii – Trupa Destin
Ora 18.00 Spectacol pentru Copii – Trupa Hai Hui
Ora 18.45 Curtea Micilor Cavaleri – Budo Maris
Ora 19.30 Curtea Micilor Cavaleri – Bushi Shindo

Sambata 30 Iulie 2011
Ora 10:00 Deschiderea Tirgurilor Mestesugaresti si Taberelor Cavaleresti
Ora 11:00 Parada Cetatii – Toata suflarea festivalului
Ordinul Cavalerilor de Medias, Ordinul Cavalerilor Lup Tirgu-Mures, Ordinul Cavalerilor Gladius Dei, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Paladinii de Terra Medies, Cavaleri de Tabor, Garda de Bistrita, Ordinul Cavalerilor Lup Sighisoara, Ordinul Cavalerilor Cerb, Lupus Dacus, Planxty Burke, Lyra, Terpischore, Os Trabucos – Portugalia, Holloenek – Ungaria, Teatrul Scena, U.N.A.T.C. I.L.Caragiale Bucuresti, Trupa Hai Hui, Trupa Destin, Trupa Cameleon, Trupa Anima, Tobosarii Cetatii Bistrita, Tobosarul Cetatii Sighisoara
Piata Arthur
Ora 10.00 Deschiderea Taberelor Cavaleresti
Ora 11.30 Turnir Cavaleresc – Ordinul Paladinilor de Terra Medies
Ora 12.30 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor Cerb
Ora 13.00 Turnir Cavaleresc – Garda de Bistrita
Ora 14.00 Pauza
Ora 16.00 Turnir Cavaleresc – Cavaleri de Tabor
Ora 17.00 Ordinul Cavalerilor Lup – Turnir Cavaleresc
Ora 18.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor de Medias
Ora 19.00 Planxty Burke – Concert
Ora 19.45 Ordinul Cavalerilor Lup – Turnir Cavaleresc
Ora 20.30 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor Gladius Dei
Ora 21.30 Lupus Dacus – Concert
Ora 22.15 Marele Turnir al Cavalerilor – Ordinul Cavalerilor de Medias, Ordinul Cavalerilor Lup Tirgu-Mures, Ordinul Cavalerilor Gladius Dei, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Cavaleri de Tabor, Paladinii de Terra Medies, Garda de Bistrita, Ordinul Cavalerilor Cerb, Ordinul Cavalerilor Lup Sighisoara,
Ora 23.00 Trabucos – Concert
Ora 00.00 Holloenek – Concert
Ora 01.00 Marea Sarbatoare – Dansul Festivalului
Ora 01.30 Retragere cu torte – Toata suflarea festivalului
Piata Martin Luther
Ora 11.00 Spectacol – Trupa Anima
Ora 12.00 Lyra – Concert
Ora 13.00 Terpischore – Concert
Ora 14.00 Pauza
Ora 16.30 Spectacol cu Stegari – Ordinul Cavalerilor ArtGotica
Ora 17.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor Lup Tirgu-Mures, Ordinul Cavalerilor Lup Sighisoara
Ora 18.00 Lupus Dacus – Concert
Ora 19.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Paladinilor de Terra Medies
Ora 20.00 Trabucos – Concert
Ora 20.30 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor de Medias
Ora 21.00 Scoala de Dans, Muzica si Lupte scenice
Piata Vlad Dracul
Ora 18.00 Arthur si Cavalerii Mesei Rotunde – Trupa de Teatru
Ora 19.00 Animatie medievala – Ordinul Cavalerilor Lup Tirgu-Mures, Lupus Dcaus, Ordinul Cavalerilor Lup Sighisoara, Noua Acropola
Ora 21.00 Scoala de Dans, Muzica si Lupte scenice
Piata Ioana D´Arc
Ora 16.00 Lyra – Concert
Ora 17.00 Scoala de Dans
Ora 18.00 Farsa populara – Teatrul Scena
Ora 19.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor Cerb
Ora 20.00 Turnir Cavaleresc – Garda de Bistrita
Ora 20.30 Spectacol de Commedia dell Arte – U.N.A.T.C. I.L. Caragiale
Piata Robin Hood
Ora 16.30 Spectacol pentru Copii – Trupa Anima
Ora 17.15 Spectacol pentru Copii – Trupa Destin
Ora 18.00 Spectacol pentru Copii – Trupa Hai Hui
Ora 18.45 Curtea Micilor Cavaleri – Budo Maris
Ora 19.30 Curtea Micilor Cavaleri – Bushi Shindo
Ora 19.00 Conferinta ,,Ioana D´Arc” – Noua Acropola – Hotel Sighisoara

Duminica 31 Iulie 2011
Ora 11:00 Deschiderea Tirgurilor Mestesugaresti
Ora 11.30 Parada Cetatii – Toata suflarea festivalului
Ordinul Cavalerilor de Medias, Ordinul Cavalerilor Lup Tirgu-Mures, Ordinul Cavalerilor Gladius Dei, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Paladinii de Terra Medies, Cavaleri de Tabor, Garda de Bistrita, Ordinul Cavalerilor Lup Sighisoara, Ordinul Cavalerilor Cerb, Lupus Dacus, Planxty Burke, Lyra, Terpischore, Os Trabucos – Portugalia, Holloenek – Ungaria, Teatrul Scena, U.N.A.T.C. I.L.Caragiale Bucuresti, Trupa Hai Hui, Trupa Destin, Trupa Cameleon, Trupa Anima, Tobosarii Cetatii Bistrita, Tobosarul Cetatii Sighisoara
12:00 Animatie Tabere Cavaleresti
Piata Arthur
Ora 16.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Paladinilor de Terra Medies
Ora 17.00 Turnir Cavaleresc – Cavaleri de Tabor
Ora 18.00 Ordinul Cavalerilor de Medias
Ora 19.00 Planxty Burke – Concert
Ora 20.00 ,,Merlin” – Eroul lumii medievale
Teatrul Scena, Ordinul Cavalerilor Lup Tirgu-Mures, Lupus Dacus, Ordinul Cavalerilor de Medias, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Ordinul Cavalerilor Lup Sighisoara, Trupa Destin, Garda de Bistrita, Budo Maris, Bushi Shindo
Ora 23.00 Trabucos, Portugalia – Concert
Ora 23.30 Holloenek, Ungaria – Concert
Ora 00.00 Foc de Artificii
Ora 00.15 Marele Cantec al Festivalului – Holloenek – Ungaria , OsTrabucos – Portugalia
Planxty Burke , Lupus Dacus
Ora 01.00 Inchiderea Festivalului / Retragere cu torte – Toata Suflarea Festivalului
Piata Martin Luther
Ora 16.30 Spectacol cu Stegari – Ordinul Cavalerilor ArtGotica
Ora 17.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor Lup
Ora 18.00 Holloenek – Concert
Ora 19.00 Trabucos – Concert
Ora 20.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor Gladius Dei
Piata Vlad Dracul
Ora 18.00 Noua Acropola – Trupa de Teatru
Ora 19.00 Animatie medievala – Ordinul Cavalerilor Lup Tirgu-Mures, Lupus Dacus, Ordinul Cavalerilor Lup Sighisoara, Noua Acropola
Ora 21.00 Scoala de Dans, Muzica si Lupte scenice
Piata Ioana D´Arc
Ora 16.00 Teatrul Scena – Farsa
Ora 16.45 Lyra – Concert
Ora 17.30 Ordinul Cavalerilor ArtGotica – Turnir Cavaleresc
Ora 18.15 Ordinul Cavalerilor Cerb – Turnir Cavaleresc
Ora 18.45 Terpischore – Concert
Ora 19.30 Garda de Bistrita – Turnir Cavaleresc
Ora 20.00 Spectacol – U.N.A.T.C. “I.L. Caragiale”
Piata Robin Hood
Ora 16.30 Spectacol pentru Copii – Trupa Anima
Ora 17.15 Spectacol pentru Copii – Trupa Destin
Ora 18.00 Spectacol pentru Copii – Trupa Hai Hui
Ora 18.45 Curtea Micilor Cavaleri – Budo Maris
Ora 19.30 Curtea Micilor Cavaleri – Bushi Shindo
Ora 00.00 Foc deArtificii
Ora 01:00 Inchiderea Festivalului / Retragere cu torte – Toata suflarea festivalului

Acest articol a fost publicat în diverse, Fun și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.